Pärast pikka päeva kontoris võivad pehme diivan ja helesinine teleriekraan teine kord nii ahvatlevad tunduda, et trennisaali ei viitsigi minna. Seejuures ei teki ka suuremaid süümepiinu, sest ettekäändeid trennist viilimiseks leiab alati. USA spordipsühholoog Michael Sach lükkas ümber mõned kõige sagedamini kasutatavad ettekäänded, millega inimesed enda trennist viilimist välja vabandavad.
Ettekääne 1: Ma olen liiga väsinud.
„Kui sul ei ole just suurt unevõlga, siis ei ole väsimus põhjus trennist loobumiseks,“ lausus Sach ja jätkas, et trennitegemine äratab pigem üles, peletab eemale uimasuse ning muudab sind energilisemaks. California Ülikooli uuring näitas, et 10 minutit tempokat kõndi tõstab energiataset kuni paariks tunniks. Et lihtsam oleks treeningrežiimist kinni pidada, soovitavad sama ülikooli uurijad võimalusel trennitegemine päeva esimesse poolde jätta.
Ettekääne 2: Mul on kiire ja palju tööd.
Paljud inimesed loobuvad trennist, kuna neil on niivõrd suur töökoormus, et trennile ei taheta „aega raisata“. Tegelikult paneb trennitegemine aga vere ringlema, aju saab rohkem hapnikku ning tänu sellele muutub inimene ka tööalaselt produktiivsemaks. Illinoisi Ülikooli hiljutine uuring näitas, et enamikel inimestel, kes ütlesid, et neil ei ole trennitegemiseks aega, oli see aeg tegelikult olemas. Lihtsalt inimesed ei seadnud trennitegemist prioriteediks. Nii et ära poe ajapuuduse taha peitu, vaid püüa trenn oma päevakavva sobitada.
Ettekääne 3: Ma ei hakka kunagi välja nägema nagu Madonna. Milleks siis üldse vaeva näha?
Enda kõrvutamine pidevalt mõne kuulsuse või eeskujuga ei vii sind paremasse vormi, vaid rikub pigem tuju ära. „Selle asemel, et muretseda selle pärast, mida teised teevad, keskendu parem iseendale ja sea omad treeningeesmärgid,“ soovitas Sach. „Eesmärki käia 3 korda nädalas jooksmas on palju realistlikum täita kui sihti näha välja nagu lemmikkuulsus,“ lisas ta.
Ettekääne 4: Mu treening on igav.
Igavus on spordipsühholoogide sõnul peamine põhjus, miks inimesed trennitegemise katki jätavad. Et igavuse ja rutiini tekkimist ennetada, varieeri oma treeninguid ning proovi alasid, mida sa kunagi varem pole harrastanud, nagu näiteks joogat, pilatest või kickpoksi.
Ettekääne 5: Mul ei ole tuju.
Kui sul on kehv tuju, siis treening aitab seda just parandada, mitte ei riku tuju rohkem ära. Georgia Ülikooli uuringust selgus, et naised, kes olid ärevuses ja närvilised, tundsid pärast 40 minutilist jalgrattasõitu märgatavat kergendustunnet. Trennitegemine kutsub kehas esile teatud biokeemilisi reaktsioone, mis mõjutavad emotsioone positiivselt.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar